ABANAZIR, SUAD

Hukukçu, yazar. (17.12.1921-21.12.2003)

Konya’da doğdu. Babası dönemin Ziraat Müdürlüğü Başkâtibi Mehmet Bey’dir. Konya Lisesinden sonra İÜ Hukuk Fakültesini bitirdi. Konya Adliyesi’nde ve Avukat Fuat Anadolu’nun yanında staj dönemini tamamladıktan sonra 1948 yılında avukatlık bürosunu açtı. Elli yıl fiilen avukatlık yaptıktan sonra 1998 yılında bürosunu kapattı.

Gazeteciliğe 1945 yılında başladı. O dönemde, CHP’nin Konya’daki yayın organı Ekekon* gazetesinde politika ve sanat yazıları yazdı. 1950’de CHP seçimi kaybedince Ekekon kapandı. Namık Ayas* ve Basri Gökkaya gibi isimlerin yazar olarak yer aldığı, Öğüt* gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Daha sonra çeşitli gazetelerde köşe yazıları yayımlandı. 1960’lı yıllarda A. Rıdvan Bülbül’ün* çıkardığı Sabah* gazetesinde başyazar olarak yer aldı. Ardından Yeni Konya* gazetesinde başyazıları yayımlanmaya başladı. Otuz üç yıl süren Yeni Konya yazarlığı, 1998’de gazetenin satılmasıyla noktalandı. Suad Abanazır, Yeni Konya gazetesinin ardından kısa bir süre de Yeni Meram* gazetesinde yazdı.

Siyasetle de yakından ilgilenen Abanazır, 1946-1960 arası CHP İl İdare Kurulu üyesi olarak görev aldı. 1961-1965 arası CHP’nin il başkanlığını yaptı.

1936 yılında Karma Ortaokulunda öğrenci iken okul müdürü Hayri Kılavan’ın çıkardığı “Orta Anadolu” adlı dergide yazıları yayımlandı. Ardından şiirle de ilgilenmeye başladı. Şiirleri Mehmet Kaplan’ın İstanbul ve Necip Fazıl’ın Büyük Doğu dergilerinde yayımlandı. Varlık, Çağrı*, İstanbul gibi dergilerde de şiirleri yayımlandı.

Öğrenciliği sırasında İstanbul’da Eminönü Halkevi’nde, sanat ve edebiyat bölümlerinde çalıştı. Okulu bitirdikten sonra Konya’ya dönen Abanazır, Şehabettin Uzluk’tan Konya Halkevi başkanlığını devraldı ve Konya dergisinin sahipliği ve yayın yönetmenliğini üstlendi.

1998 sonrası köşesine çekilen Abanazır, günlerini okumakla ve eski dostları ile sohbetle geçirdi.

Yıldız Hanım’la evliliğinden iki çocuk babası olan Suad Abanazır, 21 Aralık 2003 tarihinde vefat etti ve Üçler Mezarlığı’na* defnedildi.

Suat Abanazır (Haşim Karpuz)

OSMAN DİKİLİTAŞ

BİBLİYOGRAFYA