ÂŞIK İBRAHİM (DEMİRTAŞ)

(d. 10.10.1956) Halk şairi.

Ermenek’e bağlı Sarıveliler kasabasında doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Anakız’dır. Sariveliler İlkokulunu bitirdikten sonra iki yıl Kur’an kursuna devam etti. Ardından ailesine destek sağlaması için Antalya’ya pamuk toplamaya, pamuk hasadı tamamlanınca da İzmir’e zeytin toplamaya gönderildi. Bu durumu askerlik çağına kadar sürdü. Askerlik dönüşü Taşkent’te fırıncılık yapmaya başladı. Bu sırada yanında çalıştığı fırının sahibinin kızıyla evlendi. 1996 yılında Konya’ya geldi. Konya’da, Araboğlu Makası’nda küçük bir çay ocağı edindi. Çay ocağında bir yandan da sanatını icra etmesi çevresinde tanınmasını sağladı. Yazılı ve görsel medyada onu tanıtıcı yayımlar yapıldı. Kendisi de sazı ve sözüyle sık sık yerel radyo ve televizyonlarda programlara davet edildi.

Sanatını çektiği sıkıntılara borçlu olduğunu ifade eden âşık, yazıp seslendirdiği beş yüz civarındaki türkü ve şiirinde ağırlıklı olarak dinî ve millî temaları işlemekle birlikte güncel konulara da yer vermektedir.

Âşık İbrahim, Anakız Hanım ile olan evliliğinden Ayşe, Rabia, Sümeyra, Ahmet ve Mustafa Berkay adlarında beş çocuk babasıdır.

ALİ IŞIK

BİBLİYOGRAFYA

  • Işık, 2012e.