BALCIOĞLU, VEZİR

Spor adamı. (1943-2016)

Akseki’nin Yarpuz köyünde doğdu. Babasının adı Yakup, annesinin adı Fatma’dır. Küçük yaşta iken ailesi Konya’ya yerleşti. İlk, orta ve lise tahsilini Konya’da yaptı. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra Muğla Üniversitesinde lisansını tamamladı.

1959’da Karma Ortaokulda başladığı spor hayatını Konya Toprakspor, Boks İhtisas, Gençlerbirliği, Şekerspor, İstasyon Birlik ve Ankaragücü’nde sürdürdü. Okul ve kulüp takımlarında hentbol, voleybol, atletizm, basketbol, boks, futbol, güreş ve tenis olmak üzere, sekiz branşta spor yaptı. İlerlemiş yaşına rağmen hâlen tenis oynamayı sürdürmekte, veteranlar klasmanında altmış beş yaş üstü millî takımda yer almaktadır.

Atletizm dalında 400, 800 ve 1.500 metrelerde başarı gösterdi. 1963’te Atina’da İtalya, Türkiye ve Yunanistan lise karmaları arasındaki yarışmalarda 1.500 metrede ikinci olarak genç millî takımda yer aldı. Boksta daha sonra Avrupa şampiyonu olan Cemal Kamacı’yı yenerek 1962 İç Anadolu Şampiyonu oldu. 1. Lig’de beş yıl Ankaragücü basketbol takımında yer aldı. Güreş il birinciliğini kazandı. Şekerspor, Gençlerbirliği ve İstasyon Birlik voleybol ve basketbol takımlarında oynadı. Askerdeyken de Deniz Harp Okulu basketbol takımında İstanbul ligi maçlarında oynadı. Atletizm, basketbol, voleybol, futbol, güreş ve yüzme hakem lisansları aldı. 1976’da faal spor hayatını kapayıp, antrenörlük yapmaya başladı. Şekerspor atletizm takımını kurarak, basketbol takımında sporcuantrenör olarak görev yaptı. Ankaragücü yıldız ve genç, Konyaspor kız, Kocaeli Seka Kâğıtspor kız ve erkek basketbol takımlarını çalıştırdı.

1970’te Ankara Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğünde göreve başladı. 1974-1984 arasında İzmit Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğünde müdür yardımcılığı ve müdürlük, 1984-1993 arası Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yaptıktan sonra, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü APK dairesine atandı. Son olarak 1996’da Konya’da spor kontrolörü olarak memuriyete devamla otuz yedi yıllık hizmet sonunda 2007’de emekliye ayrıldı.

Vezir Balcıoğlu, veteranlar tenis turnuvası için bulunduğu İstanbul’da 30 Mart 2016 tarihinde bir kalp krizi sonrası vefat etti. Cenazesi 31 Mart günü doğduğu köyde toprağa verildi.

Balcıoğlu, evli ve üç çocuk babası idi.

Vezir Balcıoğlu

NAİL BÜLBÜL

BİBLİYOGRAFYA