ALPKAN, MEHMET EMİN

Gazete sahibi, yayımcı. (1333/1917-1990)

Taşkent’te doğdu. Babası Âmâ Latif Hoca, annesi Zeliha Hanım’dır. Küçük yaşta babasını kaybettiği için herhangi bir tahsil göremedi ve bir mesleğe giremedi. Bir müddet annesinin yanında kalan Alpkan, Fethiye’ye eniştesinin yanına gitti. Maden işinde çalıştı. Daha sonra İzmir’e giderek seyyar satıcılık yaptı. 1930’larda kitapçılığa başladı. 1938’e kadar İzmir’de kaldı. Daha sonra İstanbul’a giderek çeşitli işlerde çalıştı. Deniz Yollarının Havuzlar Fabrikasına girdi. 1940’ta asker oldu. 1943’te terhis olduktan sonra aynı fabrikadaki işine tekrar başladı. 1945’te cuma namazına gittiği için işten çıkarıldı. Bakkallık yaparak hayatını kazanmaya çalıştı. 1951 yılında zarar ettiği için bakkallığı bıraktı. Bir müddet Bahariye Mensucat Fabrikasında çalıştı. 1959’da oradan ayrılıp briketçilik yapmaya başladı.

İstanbul’da İsmail Hami Danişmend’in evindeki toplantılara katılan Alpkan, Nihal Atsız, Nurettin Topçu, Osman Yüksel Serdengeçti, Bekir Berk ve İsmet Tümtürk gibi önderlerle birlikte oldu. Kendisi de toplantılar düzenleyerek Türk Kültür Ocağı, Milliyetçiler Federasyonu, Milliyetçiler Derneği gibi derneklerin faaliyetlerine destek verdi. 1951’de Komünizmle Mücadele dergisinde, 1960’da da Düşünen Adam dergisinde görev alıp, bu derginin idare müdürlüğünde bulundu. Daha sonra da matbaacılığa geçti. Babıâli’de Sabah gazetesinin kuruluşuna önderlik yaptı. Hemşehrisi Mehmet Yurttutmuş’un ısrarıyla 1969 yılında Bizim Anadolu gazetesini kurarak imtiyaz sahipliğini yüklendi. Milliyetçi muhafazakâr gazeteleri bir araya getirerek Yurt Ajansı’nın kurulmasına önayak oldu. Daha sonra Taşkent Vakfı’nı kurdu. Türkiye gazetesi ile İnsan ve Kâinat dergisinde vefatına kadar danışmanlık yaptı.

29 Haziran 1990 Cuma günü sabah ezanları okunurken Beşiktaş Yıldız’daki evinde vefat eden Alpkan, Ortaköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Mehmet Emin Alpkan, evli ve Zeliha Ruhşen, Fatma Ruhsar, Latif Ruhuşad, Hatice Almula, Ali Kürşad ve Lütfihak adlarında altı çocuk babası idi.

Mehmet Emin Alpkan

ALİ IŞIK

BİBLİYOGRAFYA

  • Ertan vd., 1974, 727-729; http://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=1721; http://www.pirlerkondu.com/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19, 30.01.2014/16.05.