BASKETBOL

Konya basketbolu tarihçesi.

Türkiye’de ilk olarak 1904’te İstanbul’da Robert Kolejinde oynanan basketbol, şehrimizde ancak 1920’li yılların ortasında okul sporu olarak başladı. Karma Ortaokulunun bulunduğu yerde faaliyet gösteren Konya İdadisi, şimdiki Konya Lisesinin binasında eğitim veren Darülmuallimin (erkek öğretmen okulu), hâlen Konya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığının bulunduğu binadaki Mekteb-i Sanayi ve açılışından birkaç yıl sonra kapanan Konya’nın ilk İmam Hatip Okulunda öğrenciler arasında oynanan basketbol, zamanla okullar arası müsabakalarla gelişmeye başlamıştır. Darülmuallimin ve İdadinin bahçelerinde potalar olduğu, İstanbul ve Ankara gibi illerden atanan memurların çocuklarının basketbol oynadığı, böylece bu spor koluna Konyalı çocukların da ilgisinin arttığı bilinmektedir.

Basketbolun Konya’da tanınıp, sevilmesinde 1919-1920 den itibaren Sultani jimnastik öğretmenleri Süreyya, Fazıl ve Arif Beylerle beden eğitimi öğretmenleri Nejat Cansızoğlu ve Sabahattin Şengün; Karma Ortaokul Beden Eğitimi Öğretmeni Cevdet Şenyurt, Sanat Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Ziya Eytemiz ve Ali Esen ile 1960’lı yıllardan itibaren antrenör Özcan Vanlıoğlu, Hasan Özkaplan ve Recep Albay’ın rolleri büyüktür.

Henüz kapalı salon bulunmadığı için açık yüzme havuzunun içinde 1952-1953 sezonunda İstasyon Birlikspor, İdmanyurdu, Gençlerbirliği ve Selçukspor arasında başlayan lig maçlarında ilk şampiyonluğu Gençlerbirliği kazandı. Altı defa şampiyon olan İstasyon Birlikspor daha sonra Demirspor ismini aldı ve şampiyonluk sayısını on ikiye çıkardı. İdmanyurdu da şampiyonluk kupasını on defa müzesine götürmüştür.

1957’de kapalı salonun açılmasıyla Konya basketbolunda büyük aşama kaydedildi ve sanat okulu öğrencilerinden kurulu İdmanyurdu ile liseli öğrencilerin oynadığı Gençlerbirliği arasında yaşanan rekabet Konya’nın adını yurt çapında duyurmaya başlarken, İdmanyurdu 1967, 1968 ve 1969 yıllarında üç defa Anadolu Kupası’nı kazandı. Gençlerbirliği isim değiştirerek Konyaspor adını alınca bu spora daha fazla önem vermeye başladı. Nihayet Türkiye Basketbol Birinci Ligi’ne yükselip, Avrupa Koraç Kupası’nda çeyrek finale kadar çıktı.

Türkiye Basketbol Birinci Ligi’nde mücadele eden Torku Konyaspor Basketbol Takımının 2015-2016 sezonunda ligden düşmesiyle profesyonel basketbol takımının kalmadığı Konya’da bu spor amatör takımlar ve okullar seviyesinde sürdürülmektedir.

Konya'daki ilk basketbol potası (1946) (N. Bülbül)

NAİL BÜLBÜL

BİBLİYOGRAFYA