BATIRIK

Bulgurlu bir tür soğuk salata.

Yapılışı yörelere göre küçük farklılıklar gösteren batırık, hanımların ikindi çayı yanında vazgeçemedikleri, yaz aylarında kimi zaman sulandırılarak soğuk da yenebilen, besin değeri oldukça yüksek bir tür salatadır.

Malzemeler (dört kişilik): Üç su bardağı ince bulgur, üç orta boy domates, büyükçe iki baş kuru soğan, bir su bardağı tahin (tahinli yerine melengiçli, susamlı, fıstıklı şekilleri de yapılabilir.), üç dört yemek kaşığı salça, bir yemek kaşığı ufalanmış reyhan, iki adet yeşil soğan, bir demet maydanoz, yarım su bardağı limon suyu, iki yemek kaşığı nar ekşisi, tuz, pul biber, kimyon, yanına servis etmek için marul, salatalık, domates, turşu.

Yapılışı: İnce bulgura ilave edilen rendelenmiş domates, salça ve ince kıyılmış soğan bulgurlar diriliğini kaybedinceye kadar yoğrulur. Tuz, baharat ve reyhan konulduktan sonra, tahin tavada kısık ateşte kavrulur. Tahinin rengi değişip kokusu açığa çıkınca sıcak olarak malzemeye ilave edilir. Bir miktar yoğrulduktan sonra son olarak ince kıyılmış yeşil soğan, maydanoz, limon suyu ve nar ekşisi de eklenerek karışım harmanlanır. Avuç içinde, parmaklar arasında sıkılarak köfte şekli verilir. Marul, domates, salatalık ve turşu ile servis edilir. Batırık, isteğe bağlı olarak buzlu suyla sulandırılarak soğuk servis de yapılabilir.

Batırık

ŞEYMA IŞICIK

BİBLİYOGRAFYA