ARPACIK (HORDOLEUM)

Göz hastalığı.

Apseli bir göz hastalığıdır. Halk arasında daha çok itdirseği olarak bilinir. Gözün içinde ya da dışında kızartılarla ve küçük şişliklerle, yaşarma ve kaşınmayla ortaya çıkar. Nedeni mikrobiktir. Basit antibiyotik merhemler ve mikrop arındırıcı damlalarla çabuk tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Konya’da halk arasında en yaygın tedavi şekli şöyledir: Gözünde arpacık çıkan kişi, sırt üstü yatırılır. Hastalıklı gözün üzerine bir parça ekmek konulur. Gözün üstündeki ekmek parçası bir köpeğe yedirilir.

Başka bir uygulamada da gözünde arpacık çıkan kişi, kendi bıyığından bir kıl kopararak, bu kılla apseli yeri patlatır. Kişi bıyıksız, ya da kadınsa üç arpa tanesiyle apseyi patlatarak bildiği duaları okur.

Ezilmiş bir diş sarımsağın gözün apseli kısmına bastırılması; göze, ısıtılmış balmumu bastırılıp yapıştırılması; arpacığın nazardan ileri geldiği düşüncesinden dolayı hocalara okutturulması; gözünde arpacık çıkan kişiyi ilk gören kişinin arpacıklı göze tükürmesi arpacık tedavisinde başvurulan diğer uygulamalardır.

MEHMET K. GÜNDOĞDU

BİBLİYOGRAFYA

  • Güneş-Baybağ, 2006, X/3; Şar, 2005, XIII/2.