BİLGE, ABDULLAH TURAN

Konya milletvekili. (1942-2001)

Aslen Çumra’nın Akviran kasabasından olan Abdullah Turan Bilge, Ankara’da doğdu. Babasının adı Arif, annesinin adı Emine’dir. Konya Gazi Mustafa Kemal İlkokulu ve Konya Lisesinin ardından Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitirerek yüksek ziraat mühendisi oldu.

1970 yılında Ziraat Bankası Konya Şubesi’nde kredi mühendisi olarak çalışma hayatına başladı. Bilahare park ve bahçeler müdürü olarak Konya Belediyesine geçti (1972). Bir süre de Fuar Müdürlüğü yaptıktan sonra 1977’de belediye başkan yardımcısı oldu. 1973-1982 yılları arasında Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Konya İl Temsilciliği ve Ziraat Mühendisleri Birliği Konya Şubesi Başkanlığını yürüttü.

1992 yılında Konya Tarım İl Müdürlüğü görevine getirildi. Bu kurumdan, 1994 yılında emekli oldu.

Turan Bilge, ortaokul sıralarında başladığı güreş sporunu lise ve fakültede okurken de devam ettirdi. Bu sporda Türkiye dereceleri elde etti. Spora olan ilgisi daha sonra yönetici olarak sürdü. Atletizm, voleybol ve güreş millî hakemlikleri, judo ve güreş il temsilcilikleri, Türk Güreş Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, 1977-1993 yılları arasında Meramspor, Belediyespor, Konyaspor kulüplerinde başkanlık, asbaşkanlık, genel kaptanlık, basın sözcülüğü, Beden Terbiyesi Bölge Danışma Kurulu Üyeliği ve Futbol Federasyonu Konyaspor Temsilciliği görevlerini yürüttü.

XX ve XI. dönemlerde Konya’yı DSP listesinden TBMM’de temsil eden A. Turan Bilge ayrıca Türk Hava Kurumu Yöneticiliği, Kızılay Derneği, Türk Diyabet Derneği Üyeliği, Endokrinoloji Derneği, Türkiye Yumurta Üreticileri Derneği Üyeliği, Konya Lisesi Mezunları Derneği Başkan Yardımcılığı, Akörenliler Derneği Başkanlığı, KOSİAD Üyeliği ve Onur Kurulu Başkanlığı gibi sosyal görevlerde de bulundu.

İki çocuk babası olan Bilge, 2001 yılında Ankara’da vefat etti. Konya’ya getirilen naaşı, Musalla Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Abdullah Turan Bilge

İHSAN KAYSERİ

BİBLİYOGRAFYA