BİLGİN, MUSTAFA SIDKI

Hukukçu, Konya belediye başkanı. (12.05.1923-03.04.2011)

Konya’da doğdu, babası emekli öğretmen Ali Rıza Bilgin*, annesi Hacı Refika Hanım’dır. Dinî kültürünü ve Osmanlıca bilgisini babasından alıp hıfzını Silleli Ali Efendi’de tamamladı. İlköğrenimini Konya’da, lise öğrenimini İstanbul Kabataş Lisesinde ve yüksek tahsilini İstanbul Hukuk Fakültesinde yaptı. İstanbul mahkemelerinde hâkimlik stajını tamamladıktan sonra Manisa-Gördes Hâkimliğine tayin edildi. Sırasıyla Gördes, Demirci, Simav, Salihli ilçeleri ile Uşak ilinde hâkim ve Cumhuriyet savcısı olarak çalıştı. 1954 yılında hâkimlikten istifa ederek Konya’da avukatlığa başladı. Aynı yıl Konya tüccarlarından merhum Ahmet Küçükarmağan’ın kızı Güler Hanım’la evlendi.

1955 yılında DP’den Konya belediye meclis üyeliğine, 17 Nisan 1958’de de Konya Belediye Başkanlığına seçildi. Göksu Hidroelektrik Santrali’nin tamamlanması ve şehir elektrik şebekesinin genişletilmesi, şehrin imar planına mesnet olacak 1/5000’lik haritasının yaptırılması, Meram yolu alt geçidinin yaptırılması ve Ankara-İstanbul yolunun şehir girişinin istimlâki ve hizmete açılması gibi yararlı hizmetlerde bulundu.

27 Mayıs1960 ihtilâlında Konya Valisi Cemil Keleşoğlu, Konya Milletvekili Himmet Ölçmen’le birlikte Yassıada’ya gönderildi. Yapılan sorgulamalar ve müfettiş incelemeleri sonunda suçsuz bulunup 119 arkadaşı ile birlikte serbest bırakıldı.

Sıdkı Bilgin bundan sonraki hayatını sosyal hizmetlere adayarak çeşitli vakıf ve derneklerin kuruluş ve çalışmalarında bulundu. Konya Huzurevi’nin kurulmasına, binlerce muhtaç aile ve yoksul fakat yetenekli çocukların yetişmelerine yardımcı oldu.

3 Mart 2011 tarihinde Konya’da vefat eden Bilgin, 5 Mart günü Üçler Mezarlığı’na defnedildi. Sıdkı Bilgin evli ve iki çocuk babası idi.

Mustafa Sıtkı Bilgin

ALİ RIZA BİLGİN

BİBLİYOGRAFYA